Czy Ratusz, z niemieckiego Rathaus - reprezentacyjny dom, gdzie obraduje rada miejska, może służyć do wszystkiego? Na przykład do codziennego picia drinków serwowanych w pomieszczeniach, które wybudowano dla celów użyteczności publicznej? Prawdopodobnie tym, którym takie pomysły chodzą po głowach, obiekt użyteczności publicznej kojarzy się z domem. Ale nie koniecznie rodzinnym.
W wieku 89 lat, 1 października 2015 r., zmarł śp. Jerzy Podonowski, płk rez. nawig. WP, kadet (2k. 1939 r.) Korpusu Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie, żołnierz Armii Krajowej ps. Kadet, Żbik, odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim.
7 października został pochowany na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
Wow! Rawicz w nocy wygląda świetliście. Nowe kolorowe świecidełka rozświetlają główne ulice miasta. A na Rynku stanął wielki, lśniący pomnik Misia.
Tego felietonu nie można inaczej zacząć, jak od niezapomnianego cytatu z filmu Stanisława Barei "Miś":
- Powiedz mi, po co jest ten miś?
- Właśnie, po co?
- Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia.
- Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.
Grzegorz Kubik wystawił do sprzedaży trzy niezabudowane działki o łącznej powierzchni około 6500 m2, leżące w pobliżu Ośrodka Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Sucharskiego. Do przetargu stanęła Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i Dubwar - Rawicz, obie firmy oferujące mieszkania na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosiła 896 tys. zł, czyli około 130 zł za jeden m2.
K andydaci na posłów i na senatora w nadchodzących wyborach parlamentarnych z listy KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PP+UP+Zieloni przedstawili swoje propozycje wyborcze sympatykom lewicy oraz dziennikarzom lokalnych mediów.
Burmistrz swoje wystąpienie na sesji Rady, poprzedzające uchwalenie budżetu gminy Rawicz na 2016 r., powinien rozpocząć od zdania: "przepraszam za krytykowanie w poprzednich latach projektów budżetów, bo dzisiaj mam do zaproponowania swój projekt budżetu, który ma gorsze parametry makroekonomiczne od poprzednich".
Obowiązkiem burmistrza jest przedłożenie Radzie do 15 listopada projektu budżetu na nowy rok. Ponadto burmistrz musi złożyć ten projekt wraz z wieloletnią prognozą finansową (WPF) do Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz winien opublikować to na stronie internetowej. Jednak do dzisiaj nie można znaleźć, ani projektu budżetu, ani WPF na oficjalnej stronie Urzędu. Widocznie burmistrz wstydzi się tych projektów. Na pewno nie ma się czym chwalić!
Ponieważ obecna władza samorządowa nie ma wyraźnych sukcesów przy tworzeniu nowej infrastruktury technicznej i nie może zrealizować czczych obietnic wyborczych o stworzeniu setek nowych miejsc pracy, to zajmuje się majstrowaniem w sferze nadbudowy. Zbliża się 15 listopada, więc moment opublikowania projektu budżetu na kolejny rok. W sferze nadbudowy powinien to już być budżet w całości tej ekipy, która, jak dotąd, słabo radzi sobie z wieloma twardymi inwestycjami ongiś wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ale także ma rozgrzebane nieudane i kosztowne eksperymenty w sferze nadbudowy. Zamiast doprowadzić choćby jedną sprawę do jakiegoś sensownego końca, to obecna władza samorządowa postanowiła jeszcze zamieszać w obszarze działalności organizacji pożytku publicznego i stowarzyszeń.
Pomysły, jakie docierają z rawickiego magistratu odnośnie zmian dotowania klubów i stowarzyszeń, jeśli zostaną wdrożone, najbardziej dadzą się we znaki organizacjom ekonomicznie najsłabszym.
Wydaje się, że podstawowym motorem do działania obecnej trzódki samorządowej jest hasło - bez względu na skutki, "teraz musi być inaczej, niż było wcześniej". Podobno tę błyskotliwą myśl wygłosił któryś ze sterników rawickiej gminy na spotkaniu z prezesami klubów i stowarzyszeń, członków Gminnej Rady Sportu. O takim podejściu do rządzenia świadczy również dobór kadr przez obecnie sterujących gminą. Nowi na stanowiskach to tylko obcy, spoza gminy. Dla nich każde posunięcie obecnych włodarzy jawi się jako genialne, bo nie mają porównania do tego, co się wcześniej działo.
Z okazji 90. rocznicy poświęcenia Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu, Muzeum Ziemi Rawickiej wydało album pt. "Korpus Kadetów w Rawiczu. Tradycja i historia". Autorem monografii jest Henryk Pawłowski, który wyszukał zdjęcia i zebrał materiały archiwalne, opracował i stworzył pod względem edycyjnym i zawartości merytorycznej, nie tylko na rawickie warunki, wyjątkowe dzieło albumowe.
Rok temu, 16 listopada 2014 r. odbyły się wybory samorządowe. I tura nie dała rozstrzygnięcia, kto będzie rządził gminą w VII kadencji, więc druga tura wyborów burmistrza odbyła się po dwóch tygodniach. W II turze, 30 listopada 2014 r. wyborcy zdecydowanie na burmistrza wybrali Grzegorza Kubika. Demo o sposobie, w jaki Grzegorz Kubik będzie sprawował swój urząd, skończyło się z chwilą złożenia przez niego ślubowania 6 grudnia 2014 r. Od tamtego momentu mamy realpolitik w wykonaniu nowego włodarza.
M inął ponad rok od czasu, gdy projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) gminy Rawicz był już po wypowiedzeniu się wszystkich instytucji uzgadniających i opiniujących. W kolejnym kroku, zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym oraz uchwałą Rady Miejskiej Gminy Rawicz, burmistrz powinien wyłożyć SUiKZP do publicznego wglądu. Tymczasem obecny burmistrz bez zgody Rady, zamiast studium wyłożyć do publicznego wglądu, po niepublicznych "konsultacjach", dokonał bardzo istotnych zmian w projekcie studium i wrócił z procedurą do początku.
Ilustrowane wiadomości grudnia 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości listopada 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości października 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości września 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości sierpnia 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości lipca 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości czerwca 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości maja 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości kwietnia 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości marca 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości lutego 2015 roku.
Ilustrowane wiadomości stycznia 2015 roku.