Kilka dni temu przekazano mi kilka starych zdjęć, niektóre z nich pochodzą sprzed stu i więcej lat. Są to pamiątki przechodzące z pokolenia na pokolenie w rodzinie Jana Tylewskiego, który w okresie przedwojennym pełnił funkcję sekretarza Bractwa Kurkowego w Rawiczu i jako kupiec, był też członkiem Cechu w Rawiczu.
Czytaj więcej...
5 grudnia, minęła 155 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Przez jednych podziwiany, przez innych nielubiany, dla jednych ojciec, dla innych tylko jeden z wielu współzałożycieli II RP. Autor lub domniemany twórca wielu bon motów na temat przywar Polaków, dosadnych komentarzy odnośnie zachowania współczesnych mu polityków, bohater wielu anegdot, itd. W polskiej polityce postać zapewne nietuzinkowa, odgrywająca niebagatelną rolę w odrodzeniu Polski po okresie zaborów i po zawierusze I wojny światowej. Jego wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną, nie tylko za życia, jest nie do przecenienia. Z podziałami politycznymi, które zaistniały w czasie jego aktywności politycznej mamy do czynienia nawet obecnie i wcale z niemniejszą intensywnością.
Czytaj więcej...

Pięćdziesiąt lat temu, Rawicki Informator Kulturalny (RIK) – miesięcznik, wydany w listopadzie 1972 r. poświęcony był 25-leciu działalności Powiatowego Domu Kultury. Formalnie rawicka placówka kultury na początku zwana „Domem Społecznym” została utworzona 1 styczna 1946 r. z siedzibą przy Wałach J. Dąbrowskiego w budynku przedwojennej Szkoły Ćwiczeń przy Seminarium Nauczycielskim w Rawiczu.
Czytaj więcej...

Stare porzekadło głosi, że najciemniej bywa pod latarnią. I pewnie coś w tym jest. Doniesiono mi uprzejmie, że znowu ktoś próbuje zamazywać rzeczywistość, twierdząc, że pamięta czasy sprzed 2014 roku i opisuje, jaki to Rawicz był wtedy nędzny, zaniedbany i nic się nie działo. Ja też pamiętam tamte czasy i mam nieco inne wspomnienia. Równo 20 lat temu, a nawet dokładnie 17 października 2002 r., w Rawiczu jednak coś się działo.
Czytaj więcej...

Z okazji 30-lecia Zjednoczenia Ruchu Robotniczego i 35. rocznicy PRL rawickie zakłady od grudnia 1978 do 22 lipca 1979 r. podejmowały zobowiązania do realizacji różnych zadań, większość w ramach czynów społecznych. Zobowiązania były odpowiedzią na apel wystosowany w 1978 r. przez Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR. Do apelu I sekretarza przyłączyły się komitety wojewódzkie Frontu Jedności Narodu.
Czytaj więcej...
W dniach 8-16 listopada 1975 roku w Domu Kultury w Rawiczu odbyła się wystawa „PRZEMYSŁ RAWICKI przed VII ZJAZDEM”, na której zakłady produkcyjne prezentowały swoje wyroby. W czasie wystawy zwiedzający mieli możliwość wpisania się do kroniki wystawy.
Czytaj więcej...