Rawicz, jeden z młodszych grodów w Wielkopolsce, należy do tych miast, które mają bogate i dobrze zachowane archiwalia z początków swego istnienia. Są one przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Wśród rękopiśmiennych dokumentów dotyczących Rawicza oraz rawickich cechów, w tym także Bractwa Kurkowego, jest akt lokacyjny grodu wydany przez Władysława IV oraz dokument pański Adama Olbrachta z Przymy Przyjemskiego i znajdują się dziesiątki dokumentów właścicieli miasta regulujące wiele spraw mieszkańców i warunków działalności poszczególnych cechów.
Czytaj więcej...
Z ponad 2 letnim poślizgiem rawiccy filateliści przeprowadzili „zamrożone przez covid” obchody 65-lecia Koła PZF w Rawiczu. Impreza miała się odbyć 23 marca 2020 r., ale z uwagi na obostrzenia pandemiczne w tamtym terminie nie mogła być zrealizowana. W 2020 r. Polski Związek Filatelistów obchodził 70-lecie istnienia. Te dwie rocznice Koło PZF w Rawiczu obchodziło teraz jednocześnie.
Czytaj więcej...
Poniżej treść artykułu, jaki ukazał się 25 września 1938 r. w 438 numerze „Kuriera Poznańskiego” na stronie 10., opisujący Rawicz pod koniec dwudziestolecia międzywojennego widziany oczami redaktora z Poznania.
Czytaj więcej...
W Ratuszu odbył się benefis Henryka Pawłowskiego. Można powiedzieć, że jakby podobny do poprzednich, ale zawsze w nowej scenerii z poetycką opowieścią Henryka, poety i fotografika. Tym razem opowieść była o zabawie, najpierw sztuką słowa, a potem także i obrazem - fotografią poetycką, która już trwa od pięćdziesięciu lat. Spektakl jednego aktora był związany z promocją kolejnego tomiku wierszy pt. „Escape”.
Czytaj więcej...

Dzisiaj rano, 24 lutego, tak niespodziewanie zmarła Aleksandra Ciąder-Hajnce, radna i członkini Zarządu Powiatu Rawickiego. Pogrążonej w bólu rodzinie i bliskim Śp. Aleksandry składam kondolencje.
Czytaj więcej...

Miesiąc temu zamieściłem biogram Friedricha Wilhelma Hippaufa, napisany przez Carla Giese, który został umieszczony w folderze wydanym z okazji zjazdu nauczycieli prowincji poznańskiej w 1909 r. w Rawiczu. C. Giese korzystał z autobiograficznego wspomnienia, napisanego przez F.W. Hippaufa, wydanego w 1873 r. z okazji 50-lecia jego działalności edukacyjnej w Rawiczu. Ponieważ biogram napisany przez C. Giese dla uczestników zjazdu jest wyborem tylko niektórych fragmentów z autobiografii, dlatego postanowiłem przetłumaczyć całą broszurę F.W. Hippaufa z 1873 r.
Czytaj więcej...