Cykliczne spotkanie z redaktorami lokalnych mediów prowadziła Julita Augustyniak, rzecznik prasowy gminy.
1. Na poprzednim spotkaniu o zamiarze stworzenia rawickiej strefy kibica. Koncepcja przewiduje powstanie miejsca do wspólnego kibicowania podczas najciekawszych widowisk sportowych, docelowo miejsce to ma stanowić teren rekreacyjno - sportowy. Nawierzchnia placu ma zostać wykonana z płytek na konstrukcji wzmocnionej warstwą bazaltową. Zaprojektowano ławki oraz urządzenia rekreacyjne typu fitness (urządzenia to: "biegacz", "wahadło", "orbiter" i "twister") oraz 2 komplety stołów z ławkami do gry w szachy. W części rekreacyjnej zaplanowano fontanny z obiegiem zamkniętym. Całość zostanie ogrodzona i podświetlona. Dziś chcemy pokazać Państwu mapkę sytuacyjną, która pozwoli dookreślić szczegóły, o których mówimy. Zanim oddam głos w-ce burmistrzowi Piotrowi Domanieckiemu dodam tylko, że 16.12. podczas sesji budżetowej radni głosować będą budżet, którego elementem w części planowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji remontów jest strefa kibica. Pełną wizualizacją miejsca gmina będzie dysponowała pod koniec grudnia.
2. 29 listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczysta gala finałowa programu certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji”, organizowanego przez Fundację rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego oraz Agencję Public Relations Przemysław Ruta Communication. Projekt, nad którym patronat sprawował m.in. Parlament Europejski, ma na celu wyróżnianie gmin i powiatów, które szczególnie aktywnie wspierają rozwój edukacji na swoim terenie. Mówimy o tym nie bez powodu. Informuję, że gmina Rawicz otrzymała tytuł Samorządowego Lidera Edukacji. Akcja przeprowadzona została po raz pierwszy. Do konkursu przystąpiło 170 gmin i powiatów. By otrzymać tytuł i certyfikat gmina musiała uzyskać od 80-150 możliwych do uzyskania punktów. O wyborze gminy decydowało jury eksperckie, którego przewodniczącym był prof. zw. dr hab. Dariusz Rott- członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, rzeczoznawca Ministra Edukacji Narodowej.
Wyróżnienia przyznawano w 5 ciu kategoriach w zależności od liczby mieszkańców: gmina do 20 tys. mieszkańców, gmina powyżej 20 tys. do 50 tys., dalej analogicznie do 100tys. , czwarta kategoria powyżej 100tys. a na koniec powiaty ziemskie.
Projekty podlegały dwuetapowej ocenie. Po I etapie ze 170 gmin zostało 130, wśród nich wybrano gminy wyróżnione certyfikatem. Pod uwagę brano, m.in.: inwestycje w zakresie oświaty, projekty realizowane w szkołach, pozyskiwanie środków zewnętrznych, osiągnięcia i działania sportowe, dotychczasowe osiągnięcia i certyfikaty, innowacyjne rozwiązania w szkołach. W naszej kategorii wręczono 19 certyfikatów. Gmina Rawicz zaś została wymieniona z imienia i wyróżniona za innowacyjność, ze wskazaniem na Wirtualną Szkołę Gminną. Sukces gminy i Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, że wyróżnienie otrzymaliśmy głównie za działania merytoryczne nie z zakresu projektów twardych.
3. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace zapowiadanych przez nas wcześniej remontów na ul. Długiej oraz na Placu Kowalskiego i ul. Simoniego. 8.11.2011 r. gmina przekazała plac budowy na Placu Kowalskiego, ekipa weszła na budowę 21.11.2011 r. Zakres prac: przebudowa Placu Kowalskiego i ul. Simoniego w Rawiczu wraz z odwodnieniem w formie przykanalików. Zadanie realizowane jest w ramach „Przebudowa ulic na Osiedlu 350-lecia”. Wykonawcą zadania jest firma Eka Bruk. Wartość zadania to ok. 500 tys. zł. całość nawierzchni wykonana zostanie z kostki brukowej (jezdnia, chodniki, zjazdy). Na zadanie wykorzystane zostanie 3.400 m2 kostki.
25.11.2011 r. gmina przekazała plac budowy ul. Długiej. Zakres zadania: roboty budowlane polegające na rozbudowie ul. Długiej w Rawiczu oraz odcinka ul. Miodowej w folwarku wraz z chodnikami, zjazdami, odwodnieniem, w tym budowie kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej oraz przebudowie sieci elektroenergetycznej, w ramach „budowy ul. Długiej”. Wartość ponad 535 tys. zł (1,752 m2 kostki).
4. Gmina ogłosiła konkurs na dyrektora Muzeum Ziemi Rawickiej. Oferty należy składać w terminie do dnia 22 grudnia 2011 roku na adres: Urząd Miejski Gminy Rawicz Wydział Organizacyjno-Prawny, 63-900 Rawicz, ul. Piłsudskiego 21 z dopiskiem „konkurs na Dyrektora Muzeum Ziemi Rawickiej” (decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego).
Oferty pracy, które wpłyną do Urzędu po wyżej wymienionym terminie nie będą rozpatrywane. Spośród nadesłanych ofert konkursowych zostaną wybrane 3 najlepsze aplikacje, które spełniają wymogi formalne oraz przedstawiają najciekawszy „Program działania Muzeum Ziemi Rawickiej” – osoby te zostaną powiadomione o terminie rozmowy telefonicznie.
Szczegółowe informacje znaleźć można na naszym BIP lub uzyskać pod nr telefonu 065 5465405.
(Podstawowe wymagania: Wymagania niezbędne, które kandydat na stanowisko będące przedmiotem konkursu winien spełniać: Posiada obywatelstwo polskie. Ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych. Nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Cieszy się nieposzlakowaną opinią. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie na kierunkach: historia, historia sztuki, filologii, sztuki plastyczne, lub dorobek zawodowy w zakresie wskazanym w art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r., Nr 5, poz. 24 z późn. zm.), 5 letni staż pracy.
5. Na koniec informacja dotycząca gminnego Sylwestra. Szanowni Państwo, w tym roku burmistrz złoży mieszkańcom życzenia inaczej, niż to bywało praktykowane przez ostatnie siedemnaście lat. Wykorzystamy do tego w większej skali media elektroniczne.
Samorząd rawicki szukając oszczędności, w tym również w wydatkach najogólniej związanych z promocją, w tym roku zrezygnuje z pokazu sztucznych ogni na rawickim i sarnowskim rynku. Taką decyzję urząd podjął w związku z analizą gminnych wydatków i echami spotkań komisji Rady MGR. Tendencja do szukania oszczędności w wydatkach niezwiązanych z bieżącą działalnością gmin, jest rozpatrywana w wielu samorządach. Także większe miasta w Polsce obcinają wydatki na festyny sylwestrowe. Mamy też sygnały, że włodarze okolicznych gmin odchodzą, lub znacznie redukują wydatki związane z koncertami, tzw. ”fajerwerkami” i innymi planowanymi imprezami na rynku w noc Sylwestrową. Będziemy starali się dotrzeć z życzeniami do jak największej liczby odbiorców.