Głównym punktem XII sesji Rady MGR było przyjęcie "Programu Współpracy Gminy Rawicz z Organizacjami Pozarządowymi oraz Innymi Podmiotami Działającymi w Sferze Działalności Pożytku Publicznego na 2012 rok", który musiał być uchwalony do końca listopada, aby gmina mogła ogłosić nabory konkursowe o dotacje na 2012 r. dla stowarzyszeń działających na naszym terenie.
Ponadto w programie sesji były następujące punkty:
1. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków,
2. przyjęcie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii dla Gminy Rawicz na rok 2012,
3. obniżenie średniej ceny skupu żyta, dla obliczenia wysokości podatku rolnego na rok 2012,
4. określenie wysokości stawek podatku od środków transportowych,
5. określenie wzorów formularzy stosowanych w podatku rolnym, podatku leśnym i podatku od nieruchomości.
Radni otrzymali zestawienie o pozyskiwanych i wykorzystywanych środkach pomocowych (zewnętrznych) przez gminę Rawicz.
Na początku sesji przedstawiciel GDDKiA w Poznaniu Paweł Kattner, kierownik kontraktu "Budowa S-5 i obwodnicy drogi krajowej nr 36" przedstawił informację o zaawansowaniu budowy drogi ekspresowej S-5, odcinek Kaczkowo – Korzeńsko oraz obwodnicy drogi krajowej nr 36. Poinformował, że odcinek S-5 Kaczkowo – Korzeńsko ma być zakończony w połowie 2013 r. (jest to poślizg w stosunku do terminu umownego o rok), natomiast obwodnica drogi krajowej nr 36 ma zostać oddana do użytku do połowy 2012 r.
Udzielając odpowiedzi na zapytania, burmistrz odczytał odpowiedź na interpelację, którą złożył Grzegorz Kubik na sesji w maju. Dotyczyła ona sms-owego systemu powiadamiania o zagrożeniach. Mimo, że burmistrz kilkakrotnie informował na spotkaniach z radnymi, poprzez media o tym, że gmina Rawicz czeka za udostępnieniem internetowego systemu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to radny upominał się o pisemną odpowiedź na swoje zapytania z maja.
Treść interpelacji:
Rawicz 2011-05-18
Grzegorz Kubik RADNY
BURMISTRZ GMINY RAWICZ
za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RMGR
Interpelacja radnego
W związku z nadchodzącym okresem letnim, charakteryzującym się w ostatnich latach burzami i silnymi wiatrami zagrażającymi bezpieczeństwu; mieszkańców Gminy i ich dobytku, wnoszę do Burmistrza Gminy Rawicz o:
• sprawdzenie w gminach, które użytkują sms-owy system powiadamiania o zagrożeniach;
o jakie były koszty jego zakupu i wdrożenia, o jakie są koszty jego eksploatacji,
o do jakich celów poza ostrzeganiem o zagrożeniach jest wykorzystywany i czy system może generować przychody dla Gminy (jeśli tak to jakie i z jakich tytułów),
o jakie są wady i zalety systemu,
o co winno być zastrzeżone w warunkach przetargu na zakup systemu aby zapobiec wadom i spowodować najniższe koszty jego eksploatacji (po uwzględnieniu ewentualnych przychodów).
• przedstawienie radnym informacji na ww tematy najpóźniej przed następną sesją RMGR, w terminie pozwalającym na rozstrzygnięcie możliwości i zasadności instalowania na terenie Gminy Rawicz sms-owego systemu powiadamiania o zagrożeniach i w rozpatrzenie zasadności przedstawienia uchwały w tej sprawie na sesji czerwcowej.
Uzasadnienie
Powiadomienie mieszkańców o nadchodzącej silnej burzy lub wichurze oraz innych zagrożeniach, z podaniem chociażby siły wiatru, pozwoli im na zabezpieczenie osób i dobytku przed uszkodzeniem lub innymi zdarzeniami.
Sprawa instalacji systemu była poruszana wielokrotnie i zawsze znajdowano powody aby ją odkładać na później lub z niej zrezygnować. Uważam, że ważnym jest szybkie uzyskanie informacji na tematy postawione powyżej aby Rada Gminy w sposób odpowiedzialny zajęła się tym tematem, mając na uwadze dobro mieszkańców, a w pamięci zdarzenia z 23-07-2009 r.
Grzegorz Kubik
Odpowiedź burmistrza:
Rawicz, 30 września 2011 r.
Pan Jacek Gwizdek
Przewodniczący Rady Miejskiej
Gminy Rawicz
Odpowiedź na interpelację Grzegorza Kubika
Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Rawicz
z dnia 18 maja 2011 r.
w sprawie sms-owego systemu powiadamiania mieszkańców
Odpowiadając na tę interpelację należy podkreślić, że już w jej wstępie Radny czyni błędne założenie. Poza jednym przypadkiem wystąpienia nawałnicy 23-24 lipca 2009 r., w ostatnich 20. latach innych gwałtownych zjawisk na podobną skalę w gminie nie było. Również latem tego roku pogodowe zjawiska ekstremalne gminę Rawicz ominęły. Jak mi wiadomo, w okresie letnim nie wystąpiły one w Polsce w ogóle. Więc jakiś przyspieszony tryb, którego Radny domagał się w swoim wystąpieniu, nie był niczym uzasadniony.
Najistotniejszą sprawą, którą należy rozpatrzyć zanim podejmie się decyzje generujące także stałe koszty, jest odpowiedź na pytanie, czy dotychczas oferowane sms-owe systemy powiadamiania mieszkańców spełniają oczekiwania w zakresie powszechnego ostrzegania o zagrożeniach. W internecie nie ma potwierdzonych informacji, z których wynikałoby, że przed nadejściem nawałnic i innych gwałtownych zjawisk pogodowych, posiadane przez gminy sms-owe systemy ostrzegania przyczyniły się do podniesienia stanu bezpieczeństwa mieszkańców. Można znaleźć tylko wypowiedzi mające życzeniowy charakter, że „system może polepszyć informowanie o zagrożeniach” itd. Nie ma informacji na temat funkcjonowania systemów sms-owych z terenów, które nawiedziły gwałtowne zjawiska pogodowe. Więc trudno zająć jakiekolwiek stanowisko w sprawie skuteczności systemów sms-owego alarmowania użytkowników telefonów. Można znaleźć ogólnikowe informacje o rozsyłaniu sms-ów promocyjnych oraz komunikatów meteo, które znacznie wcześniej i bardziej precyzyjnie podają wszystkie programy informacyjne stacji telewizyjnych i radiowych.
Specjalista z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w rozmowie na temat sms-owych systemów powiadamiania mieszkańców zwracał uwagę na to, że obecnie funkcjonująca komunikacja komórkowa w sytuacjach ekstremalnych jest zawodna. Żaden operator nie gwarantuje czasu dostarczenia SMS-a. Taki system powiadamiania może być tylko uzupełnieniem w sytuacjach niezagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu. Na dowód można podać przykład nawałnicy 6.08.2010 r., podczas której przynajmniej jedna z sieci komórkowych przestała funkcjonować na obszarze kilku dzielnic Warszawy i przerwa trwała ponad godzinę.
Po nawałnicach, jakie przeszły 27 i 28 listopada br. na Pomorzu, w województwach zachod-niopomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, w mediach nie pojawiła się informacja o skuteczności ostrzeżeń rozsyłanych z powszechnie dostępnego sms-owego systemu powiadamiania mieszkańców.
Warto zauważyć, że 27.11.2011 r., po otrzymaniu informacji z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zagrożeniu wichurami, pracownik Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rawiczu rozesłał do sołtysów, innych osób funkcyjnych i instytucji około 70 sms-ów z alarmem drugiego stopnia (według definicji 2 stopień zagrożenia: przewiduje się wystąpienie nie-bezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej) o treści: „ostrzeżenie meteo, 2 stopień - silny wiatr od 27.11.2011 r. godz. 15.00 do 28.11.2011 r. godz. 3.00”. I ten komunikat z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podobnie jak i wcześniejsze, rozesłane w tym roku w gminie Rawicz, był dla naszego terenu na wyrost. Rozsyłanie informacji z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o zagrożeniach, obecnie - przynajmniej dla naszego południowego rejonu Wielkopolski, bardziej przypomina rozsyłanie internetowego SPAM-u, aniżeli ostrzegawczych komunikatów systemu alarmowania. A obecnie tylko takie gmina powinna emitować nie narażając się na zarzut siania paniki, bądź na zarzut zaniechania. Niestety komunikaty „na wyrost” z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego raczej znieczulają odbiorców na wszelkiego rodzaju ostrzeżenia rozsyłane sieciami komórkowymi.
Na ostatniej naradzie samorządowej włodarze gmin ościennych potwierdzili, że do tej pory żadna z gmin powiatu rawickiego jeszcze nie wprowadziła sms-owego systemu powiadamiania mieszkańców. Pozostali burmistrzowie i wójt także czekają za rozwiązaniami bardziej skutecznymi od dotychczas oferowanych.
Obecnie, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają pracę nad systemem powszechnego ostrzegania, który ma polegać na sms-owym alarmowaniu wszystkich użytkowników telefonów za pośrednictwem ich sieci operatorskiej na zagrożonym terenie, bez pośrednictwa kogokolwiek.
Ponadto kilka dni temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił dedykowaną stronę pogodową dla gmin. Strona ma charakter informacyjno-dystrybucyjny, gdzie upoważniony pracownik gminy po zalogowaniu może zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody, ostrzeżeniami, a przede wszystkim dystrybuować te informacje do mieszkańców gminy bez konieczności wdrażania jakiegokolwiek systemu. Jedyne co leży po stronie gminy, to wprowadzenie bazy danych numerów telefonów. Adres strony to www.gmina.pogodynka.pl. Co więcej, strona ta umożliwi także przekazywanie mieszkańcom innych informacji, generowanych przez służby gminne.
Trzymiesięczny, bezpłatny okres testowania możliwości tego portalu gmina Rawicz rozpocznie 1 grudnia 2011 r.
Tadeusz Pawłowski
burmistrz
Warto także przedstawić inną interpelację, którą radny Grzegorz Kubik na piśmie skierował do burmistrza na sesji majowej. Dotyczyła ta interpelacja sprawy wschodniej obwodnicy Rawicza.
Ponieważ nigdzie ta sprawa nie znalazła się w mediach, poniżej interpelacja G. Kubika w brzmieniu oryginalnym:
Rawicz 2011-05-18
Grzegorz Kubik RADNY
BURMISTRZ GMINY RAWICZ
za pośrednictwem
PRZEWODNICZĄCEGO RMGR
Interpelacja radnego
Trwają prace projektowe dotyczące budowy ul Ceglanej. Podczas rozmów jakie odbywały się po ostatnich wyborach samorządowych Pan Burmistrz stwierdził, że istnieje możliwość zmiany projektu pod nazwą „wschodnia obwodnica Rawicza" i jest skłonny zlecić jej wykonanie, w ten sposób aby Gmina poniosła na budowę połączenia 1000-lecia i Armii Krajowej mniejsze koszty.
W związku z deklarowaną przez radnych SAW chęcią poparcia budowy połączenia ulic 1000-lecia i Armii Krajowej po śladzie tak zwanej „wschodniej obwodnicy" pod warunkiem zmniejszenia kosztu jej budowy i uzyskania wparcia zewnętrznego dla tej inwestycji wnoszę do Pana Burmistrza o:
• Określenie czego mogą dotyczyć zmiany, zmniejszające koszt budowy ulicy łączącej ulice 1000-lecia i Armii Krajowej,
• Przedstawienie radnym proponowanych zmian w celu ich zaakceptowania,
• Wprowadzenie zatwierdzonych zmian w projekcie ulicy łączącej ulice 1000-lecia i Armii Krajowej.
Przeprowadzenie ww czynności jest niezbędne ze względu na interes Gminy Rawicz. Zaprojektowanie ul Ceglanej i uzyskanie pozwolenia na budowę odcinka pomiędzy Kamińskiego i Armii Krajowej wg istniejącego projektu wygeneruje ogromne koszty budowy i po raz kolejny postawi radnych przed faktami dokonanymi jak wielokrotnie miało to miejsce w sprawie budowy łącznika ulic 1000-lecia i Armii Krajowej.
Grzegorz Kubik
Odpowiedź burmistrza:
Rawicz, 30.05.2011 r.
Znak: IT.7052.2.11
Pan Jacek Gwizdek
Przewodniczący
Rady Miejskiej Gminy Rawicz
Na wstępie odpowiedzi na interpelację radnego Grzegorza Kubika, przedłożoną mi przez Pana Przewodniczącego Rady, chciałbym przypomnieć, że Grzegorz Kubik wraz z innymi radnymi, którzy w grudniu 2009 r. na sesji budżetowej Rady Miejskiej Gminy Rawicz odrzucili propozycję budowy wschodniej obwodnicy Rawicza, ponosi współodpowiedzialność za rezygnację z europejskich środków pomocowych przyznanych Gminie Rawicz, a po ostatniej sesji również jest współodpowiedzialny za uniemożliwienie wykorzystania dokumentacji technicznej.
Uprzejmie przypominam, że projekt wschodniej obwodnicy został wykonany za 390 tys. zł przez uprawnionych projektantów na podstawie obowiązujących przepisów, z zachowaniem wymaganych parametrów technicznych dla drogi zbiorczej. Projekt wschodniej obwodnicy Rawicza został sporządzony w sposób m.in. zapewniający wygenerowanie takiej liczby punktów, aby złożony w 2009 r. wniosek o środki z programu WRPO mógł przejść przez wstępną weryfikację i został zakwalifikowany do uzyskania około 7 mln zł środków finansowych z Unii Europejskiej.
I tak np.:
- za długość drogi ponad 2 km - projekt uzyskał 8 pkt. Przy długości drogi od 0,51 km do 1 km (długość drogi łączącej ul. Kamińskiego z ul. Armii Krajowej wynosi ok. 0,98 km) można było uzyskać tylko 2 pkt.;
- za bezpośrednie połączenie obwodnicy z drogą krajową (z ul. Sarnowską) - Gmina Rawicz otrzymała 9 pkt. Za połączenie obwodnicy tylko z drogą powiatową (z ul. Kamińskiego) można było otrzymać 3 pkt.;
- za zakwalifikowanie drogi do kategorii drogi zbiorczej - projekt uzyskał 6 pkt. Za drogę lokalną można było uzyskać tylko 3 pkt.
Każda utrata punków w tych trzech podstawowych kryteriach powodowała, że wniosek nie przekroczyłby wymaganego progu i nie zostałby dopuszczony do dalszego rozpatrywania o środki. Przyjęcie zaś powyższych założeń spowodowało, że złożony przez burmistrza wniosek na budowę wschodniej obwodnicy Rawicza otrzymał zapewnienie dofinansowania.
Z treści złożonej interpelacji wynika, że radni SAW chcą w części złagodzić skutki wcześniejszych decyzji blokowania budowy wschodniej obwodnicy i teraz deklarują chęć poparcia budowy połączenia ulic 1000-lecia i Armii Krajowej, czyli odcinka będącego fragmentem wschodniej obwodnicy.
Odnosząc się do wniosku radnego Grzegorza Kubika o przedstawienie możliwych rozwiązań zmniejszających koszty budowy drogi warto zauważyć, że Prawo zamówień publicznych oraz Ustawa o finansach publicznych regulują sprawy oszczędnego, ale także i racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych. Przyjęcie w grudniu 2009 r. projektu budżetu na 2010 r. oraz WPI na lata 2010-2013, przedstawionego w wersji zaproponowanej przez burmistrza, gwarantowało wybudowanie wschodniej obwodnicy Rawicza w sposób racjonalny, bo oba dokumenty uwzględniały kwotę około 7 mln zł dotacji, zaprzepaszczonej przez radnych wtedy przeciwnych budowie. Środki pozwoliłyby na wybudowanie w jednym etapie całej drogi zbiorczej z infrastrukturą, która jest potrzebna w celu uzbrojenia terenów przeznaczonych dla przemysłu ciężkiego o powierzchni 45 ha, a docelowo około 100 ha. I w takiej sytuacji, gdzie budowa miała charakter kompleksowy, można było mówić również o oszczędnym gospodarowaniu.
Dzisiaj można liczyć tylko na własne środki z budżetu Gminy, a jeśli chodzi o postulat radnego zmniejszenia kosztów przy realizacji tej inwestycji, pozostały już tylko takie możliwości:
- zmniejszyć szerokość jezdni z 7 m na 6 m, ale wtedy ta droga, prowadząca do terenów przeznaczonych pod przemysł (planowane jest sporządzenie i uchwalenie planu miejscowego przewidującego takie przeznaczenie terenu na wschód od ul. 1000-lecia), byłaby dla uczestników ruchu niewygodna i nie posiadałaby już parametrów drogi zbiorczej, tylko parametry drogi lokalnej. Więc droga 7 metrowa nie jest jakimś luksusem, tylko koniecznym minimum, aby mogła spełniać swoją funkcję w tym terenie.
- można ewentualnie rozpocząć inwestycję rezygnując z budowy części infrastruktury podziemnej oraz chodników wraz ze ścieżką rowerową, których to realizacja na odcinku od ul. Kamińskiego do ul. Armii Krajowej jest wyceniona w następujący sposób:
> budowa kanalizacji sanitarnej – 1.093.772 zł,
> budowa sieci wodociągowej - 634.915 zł,
> budowa oświetlenia ulicznego – 490.851 zł,
> budowa chodników oraz ścieżki rowerowej – 629.512 zł.
Byłyby to jednak oszczędności tymczasowe, gdyż w przypadku zagospodarowania terenu przylegającego do drogi zgodnie z jego planowanym przeznaczeniem, zaistnieje i tak konieczność wybudowania uzbrojenia, wtedy przy jeszcze większych nakładach finansowych.
- można również uzyskać stuprocentowe oszczędności, nie budując nic.
W kwestii możliwości uzyskania wsparcia zewnętrznego budowy drogi, o którym w interpelacji wspomina Radny Grzegorz Kubik, to na podstawie rozmowy telefonicznej z dnia 25.05.2011 r. z pracownikiem Punktu Informacyjnego programu WRPO przy Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, informuję, że w/w urząd nie przewiduje już ogłaszania konkursów na dofinansowanie projektów drogowych ze względu na wyczerpaną pulę pieniędzy. Więc na tę refleksję radnego i próbę naprawy krzywdy wyrządzonej Gminie teraz jest już za późno.
Tadeusz Pawłowski
burmistrz
Otrzymuje Interpelujący:
Radny Grzegorz Kubik
ul. Spokojna 7
63-900 Rawicz